Lakierowanie samochodu - cennik
Wiele osób na samą myśl o lakierowaniu całego samochodu próbuje wybić sobie to z głowy z racji ogromnego kosztu za tą usługę. Lakierowanie samochodu nie bez powodu jest takie drogie oraz w dodatku biorąc pod uwagę cenę, jaką płaci przeciętny Polak za samochód, lakierowanie może przewyższyć cenę pojazdu. Jednak w niektórych sytuacjach jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z tej drogiej usługi, jaką jest lakierowanie całego samochodu. Jakie to są sytuacje? Jaki jest cennik lakierowania całego samochodu lub pojedynczych elementów? Zmiana koloru dzięki polakierowaniu? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem znajdziesz właśnie tutaj.
- Dlaczego koszt lakierowania samochodu jest taki duży?
- Ile kosztuje lakierowanie samochodu?
- Samodzielne malowanie samochodu - czy warto?
- Kiedy warto zdecydować się na warsztat lakierniczy?
- Ile kosztuje lakierowanie jednego elementu?
- Lakierowanie drzwi - cena
- Lakierowanie zderzaka - cena
- Lakierowanie maski - cena
- Malowanie błotnika - cena
- Zmiana koloru samochodu - oklejanie czy lakierowanie?
- Domowe sposoby na naprawę lakieru
- Podsumowania słów kilka
Dlaczego koszty lakierowania samochodu jest taki duży?
Na pytanie ile kosztuje lakierowania auta, według osób niemających jakiejkolwiek styczności z tą usługą wydaje się bardzo prostym i tanim zabiegiem, trwającym tyle ile schnie każda warstwa i ani minuty dłużej. Niestety, to bardzo błędne myślenie. Wysoki koszt lakierowania jest uzasadniony ogromem pracy lakiernika, który musi poświęcić nawet dwa tygodnie na lakierowanie zwykłej osobówki, np. z segmentu C. Na wysoki koszt lakierowania składają się przygotowanie pod kątem blacharskim (oczyszczenie z rdzy, pozbycie się wgniotek, oszlifowanie i odtłuszczenie). Następnie nałożenie podkładów, matowienie, odtłuszczanie i dopiero przystępowanie do lakierowania kolorem. To bardzo czasochłonny proces, szczególnie gdy samochód jest w kiepskim stanie blacharskim. Ominięcie jakiejkolwiek procedury jest bardzo niedobrym pomysłem, dlatego decydując się na proces malowania całego samochodu, należy pamiętać, że wydając pieniędzy więcej mamy gwarancję, że wszystko będzie wykonane idealnie, oczywiście, gdy wybierzemy profesjonalny warsztat lakierniczy. Sam wybór warsztatu lakierniczego jest nie lada wyzwaniem już na samym początku. Jeśli warsztat ma wzorowe opinie, używa nowoczesnych technologii, to naturalną sprawą jest większa cena idąca w parze z idealnie wykonaną usługą malowania całego samochodu.
Ile kosztuje lakierowanie samochodu?
Podanie dokładnej ceny za malowanie samochodu jest wręcz niemożliwe. Cena za lakierowanie uzależniona jest od wielkości auta i renomy warsztatu lakierniczego. Zazwyczaj są to kwoty od 3 do 5 tys. zł w małych warsztatach do 5-9 tys. zł w dużym, profesjonalnym warsztacie lakierniczym. Duży wpływ ma też rocznik pojazdu oraz unikalność lakieru, którym chcemy pokryć samochód. Im nowocześniejsze auto tym cena będzie proporcjonalnie większa. Wybranie unikalnych lakierów np. Nardo Gray czy Miami Blue również wiąże się z przejściem na wyższe widełki cenowe z racji unikalności takich lakierów.
Samodzielne malowanie samochodu - czy warto?
Podjęcie się samodzielnego malowania samochodu to twardy orzech do zgryzienia. Lakierowanie samochodu w domowym zaciszu można porównać do ruletki, jakiekolwiek słabe zabezpieczenie przed kurzem, złe przygotowanie samochodu lub pistoletu do lakierowania może sprawić, że zmarnujemy czas i pieniądze, a efektu zadowolenia swoją pracą niestety nie będzie. Poprawianie małych obszarów, niegłębokiej rysy jest możliwe do wykonania w domowych warunkach, jeśli zadbasz o przemieszczanie się kurzu w powietrzu (tak jak w komorze lakierniczej) i przećwiczysz lakierowanie na innych elementach.
Bez obaw! Istnieje bezinwazyjne lakierowanie całego auta za pomocą foli, gumy w sprayu. Jest to świetne rozwiązanie na tanią zmianę koloru. Plasti Dip jest bardzo prosty w nałożeniu, zawartość sprayu równomiernie rozpylamy na suchej i czystej powierzchni pojazdu. Jeśli powstaną zacieki lub guma w sprayu pod wpływem czasu się zerwie, bez problemu możemy ją zerwać i nałożyć na nowo. Ile kosztuje malowanie całego samochodu? od 200zł do 400zł.
Kiedy warto zdecydować się na warsztat lakierniczy?
Gdy nie mamy w planach lakierowanie auta, a potrzebujemy polakierować pojedynczy element, to jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z lakierni. Usuwanie rys z powłoki lakierniczej oraz lakierowanie blachy po naprawie blacharskiej to najczęstsze przypadki, w których udajemy się do lakiernika. Takie poprawki to nie są ogromne koszty. Cena usunięcia rysy z karoserii samochodu wynosi około 150 złotych, warto pamiętać, że cena jest zależna od wielkości i głębokości rysy. Czas oczekiwania jest relatywnie mniejszy, zazwyczaj 2-3 dni. Kolejnym przypadkiem, w którym warto skorzystać z usługi lakierników, jest zmiana koloru pojedynczego elementu karoserii pojazdu. Lakiernik najczęściej dostaje do poprawek, zmiany koloru nadkola, drzwi, maskę, klapę bagażnika, zderzaki czy lusterka. Często bardziej opłacalnie jest zakupienie elementu karoserii innego koloru, niż jaki mamy w samochodzie i oddanie do lakiernika na zmianę koloru.
Ile kosztuje lakierowanie pojedynczych elementów?
Lakierowanie samochodu jest bardzo drogie, ale malowanie pojedynczego elementu jest w bardzo atrakcyjnej cenie. A więc ile kosztuje malowanie jednego elementu?
Lakierowanie drzwi - cena
Cena lakierowania drzwi wynosi około 700 złotych. Lakiernik zazwyczaj taką pracę wykona w 4-5 dni.
Lakierowanie zderzaka - cena
Koszt za lakierowanie zderzaka to 500-600 złotych, cena może się różnić w zależności od tego, czy zderzak posiada jakieś uszkodzenia, przetarcia lub nie był on nigdy lakierowany.
Lakierowanie maski - cena
Maska jest największym wymiennym elementem karoserii, dlatego cena jest naturalnie wyższa od innych poprawek lakierniczych i oscyluje pomiędzy 1000-1300 złotych.
Malowanie błotnika - cena
Koszty malowania błotnika w samochodzie to koszt rzędu 650 złotych. Cena różni się w zależności od umieszczenia błotnika (tył, przód). Przywiezienie wymontowanego błotnika przedniego sprawi, że cena się zmniejszy.
Zmiana koloru samochodu - oklejanie czy lakierowanie?
Kiedyś rzecz nie do pomyślenia, dziś zmiana koloru auta jest na porządku dziennym. Koszt malowania całego auta u lakiernika jest bardzo duży oraz czas oczekiwania na gotowy samochód jest długi, gdyż sięga do 2 tygodni. Oklejanie samochodów, tzw. warpping jest coraz popularniejszą metodą zmiany koloru samochodu. Koszty lakierowania auta są zdecydowanie większe niż oklejania folią, za oklejenie auta folią o standardowym kolorze przyjdzie zapłacić maksymalnie do 5 tysięcy złotych. Folia posiada także zabezpieczenia przed rysami, które powstają w wyniku naturalnego użytkowania pojazdu, co jeszcze bardziej przeważa na korzyść folii. Jeśli chcemy zachować fabryczne cechy auta, to zalecamy skorzystać z usługi lakierniczej, jeśli chcemy w tani lub niestandardowy (własny projekt oklejenia specjalną folią) sposób zmienić wizerunek samochodu zalecamy skorzystanie z firm wrappingowych.
Domowe sposoby na naprawę lakieru
Prócz lakierowania w domowych warunkach, które jest dużym wyzwaniem dla niedoświadczonej osoby, można skorzystać z tańszych i łatwiejszych sposobów. Kredki, flamastry, pisaki dostępne są w każdym sklepie motoryzacyjnym. Są one idealnym rozwiązaniem na zlikwidowanie płytkich rys lub innych delikatnych problemów, jakie napotkały lakier na karoserii. Niestety, takie poprawki lakiernicze nie są długotrwałe, ponieważ są one oparte na żywicy lub wosku, która wpływa w rysę lub w ubytek powłoki lakierniczej, a jak wiadomo wosk i żywica mogą się wypłukać poprzez deszcz lub zwykłe mycie pojazdu. Cena jednej za jedną sztukę takiej kredki to około 10 złotych, jednak warto wyposażyć się w sztukę więcej, niż potrzebujemy, ponieważ jedna kredka wystarcza na bardzo mały obszar.
Podsumowania słów kilka
Temat ile kosztuje lakierowanie samochodu został wyczerpany. Na pewno dowiedziałeś się, że koszt za lakierowanie auta, czyli całego pojazdu nie jest małym wydatkiem. Ceny lakierowania samochodów wahają się w dużej mierze od wielkości auta i renomy warsztatu i nakładu pracy (od 4 do 10 tysięcy złotych). Opłacalne jest lakierowanie elementów karoserii, ceny za poszczególne elementy są wtedy mniejsze i nie tak odczuwalne na zawartości portfela, a czas oczekiwania na gotowy element skraca się do kilku dni. Świetnym rozwiązaniem w przypadku całkowitej zmiany koloru jest wrapping, czyli folia przyklejana na auto. Jest ona bardziej wytrzymała na rysy niż lakier, cena za oklejenie auta zależna jest od wielkości i rodzaju folii, zazwyczaj jest to od 4 do 7 tysięcy złotych. Domowa próba zmiany koloru lakieru całego auta jest ryzykowna i niezalecana dla niedoświadczonych osób (wyjątkiem jest zmiana koloru lakieru za pomocą gumy, folii w sprayu). W domowym zaciszu zalecamy jedynie tymczasowe naprawy lakieru, np. za pomocą kredek, flamastrów czy pisaków specjalnie do tego przystosowanych.